medaliony numizmaty

Matka Polka w sieci

Temat: Rzymski medalion
Święta wielkanocne i pieniądze to nie jest dobre połączenie.
Ale chcę Wam pokazać ciekawy numizmat, który powinien być bardzo bliski naszemu sercu:


Ok. 4 wieku n.e. Contorniate z brązu (26,28 g). IMP-NERO-CAESAR-AVH-PM, popiersie Nerona w wieńcu laurowym w prawo, w prawym polu inktustowany srebrem listek / kantor wymiany monet pod łukiem opartym na dwóch kolumnach korynckich, na wprost właściciel, z lewej i prawej klienci: mężczyzna i kobieta. Katalog: AlfĂśldi 224, pl. 90, 9.

Jest to medalion z brązu bity w Rzymie w II połowie IV wieku n.e., w literaturze angielskiej zwany "contorniate" (nie znam polskiego określenia). Nazwa ta wiąże się z wywiniętą krawędzią tej monety, tak od strony awersu jak i rewersu.
Medaliony nie były monetami obiegowymi. Przypuszcza się, że dawano je w prezencie zasłużonym obywatelom albo przywódcom ościennych ludów aby zachować spokój na granicach. Były też rozdawane jako nagrody za wybitne osiągnięcia w nauce, sporcie itp. Ich bicie zaczęło się w II połowie IV wieku i trwało podobno aż do XIII wieku.
W końcu ktoś, kto kiedyś zajmował się wymianą monet, jest nam chyba obecnie bardzo bliski.
No i ta kupka monet na jego stole robi wrażenie
I tym stołowo - monetarnym akcentem kończę, życząc Wam obfitych stołów, tym razem niekoniecznie z monetami. Ale tylko tym razem... [img][/img][img][/img][img][/img
Źródło: tpzn.fora.pl/a/a,16.htmlTemat: Wystawa "Od Kalisii do Kalisza"
Od 2 maja w Gabinecie Numizmatycznym Zamku Królewskiego w Warszawie można zwiedzać wystawę monet wybitych w Kaliszu bądź odkrytych w jego rejonie. Monety te ilustrują bogatą historię tych ziem oraz są elementem obchodów jubileuszu 1850 lat miasta.

Najstarszymi prezentowanymi na ekspozycji obiektami są monety celtyckie, prawdopodobnie pochodzące z mennicy usytuowanej 20 km od Kalisza w miejscowości Janków. Ta mennica była prawdopodobnie ostatnim warsztatem menniczym Celtów na kontynencie europejskim.

Podczas wystawy można obejrzeć także wiele monet starożytnych, są to przede wszystkim denary z I i II wieku naszej ery. Ciekawymi zabytkami są także wystawiane solidy, czyli złote monety późnorzymskie ze skarbu odkrytego w latach 20. XX wieku w Zagórzynie oraz monety srebrne i kilka złotych medalionów cesarzy rzymskich.

Na wystawie można obejrzeć także średniowieczne monety ze skarbu znalezionego w 1935 roku w Słuszkowie, skarb groszy praskich oraz XV-wieczny skarb monet jagiellońskich, odkryty w latach 50. XX wieku w Kościelnej Wsi, koło Kalisza.

Wystawa potrwa do 30 maja, czynna jest od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 – 18.00 oraz w niedziele – od 11.00 do 18.00. Od poniedziałku od soboty bilety kosztują 6 zł a w niedzielę wstęp jest bezpłatny.

źródło - PAP
Źródło: numidia.pl/forum/viewtopic.php?t=505


Temat: Stop działalności poszukiwaczy na Jurze
W ostatnich latach niestety nasila sie dzialalnosc poszukiwaczy na Jurze. Mam na mysli tutaj-zeby bylo jasne-tych ktorzy dewastuja i ograbiaja stanowiska archeologiczne. Niedawno wyszedl artykul pana A. Dymowskiego w Wiadomosciach Numizmatycznych, ktory informuje o odkryciu w 2003 roku w Kostkowicach skarbu na ktory skladalo sie 70 rzymskich denarow z I i II wieku, solidu Konstancjusza zaopatrzonego w uszko (a wiec pelnil funkcje medalionu), dwoch zapinek (srebrnej i brazowej) oraz 13 zawieszek (2 zlote, reszta srebrne) wchodzacych najprawdopodobniej w sklad kolii. Skarb ten datowany jest na IV-V wiek po Chrystusie. Niestety na jego temat, m.in, okolicznosci znalezienia nie mozna zbyt wiele powiedziec poniewaz dostepne sa jedynie marnej jakosci zdjecia oraz lakoniczny opis "znalazcy"=zlodzieja! Podobnych przypadkow z obszaru Jury jest mnostwo. Wystarczy wspomniec o rozkopywaniu namulisk jaskiniowych w poszukiwaniu zabytkow (nie oszczedzilo to np. Jaskini Bisnik), dzialalnosci zorganizowanych grup grasujacych po calej Wyzynie z wykrywaczami metalu czy dewastowanie zamkow w poszukiwaniu "skarbow" (np. zamku w Smoleniu, ktory stale odwiedzany jest przez takie osobniki- wystarczy przypomniec o wyrabanej dziurze w wiezy na zamku gornym, czy stalej penetracji i dewastacji studni). Przypominam, ze tego typu dzialalnosc jest nielegalna i karalna w swietle obowiazujacego w Polsce prawa! Apeluje do wszytkich ktorym dobro Jury lezy na sercu aby widzac gdziekolwiek na jej terenie tego typu osoby natychmiast interweniowaly zglaszajac sprawe na policje, ktora w takim wypadku ma obowiazek natychmiastowo zareagowac.
Źródło: forum_old.jurapolska.com/viewtopic.php?t=2508


Temat: : Od Kalisii do Kalisza
Cytat: Od Kalisii do Kalisza
2010-04-30, 12:06
Wystawa Od Kalisii do Kalisza. Skarby doliny Prosny w Zamku Królewskim jest elementem obchodów jubileuszu 18 i pół wieku Kalisza. Osią ekspozycji, na której znajdą się zabytki archeologiczne z najstarszego okresu istnienia miasta nad Prosną, będą monety, licznie odkrywane w Kaliszu, oraz jego okolicy, a które doskonale ilustrują bogatą historię tych ziem.
Najstarsze numizmaty, których początek emisji można datować na okres pomiędzy 70 a 41/40 r. p.n.e., odnaleziono w rejonie miejscowości Janków pod Kaliszem. Były to monety celtyckie, które niespodziewanie okazały się być wytworem miejscowego warsztatu menniczego. Odkrycie to jest o tyle ważne, że mielibyśmy w tym przypadku do czynienia z jedną z najstarszych mennic z terenów Polski – monety z niej pochodzące, choć niepozorne, stanowią niewątpliwie jedną z głównych atrakcji wystawy.
Szlak bursztynowy i rozwijane za jego pośrednictwem kontakty miejscowej ludności z Imperium Rzymskim, również pozostawiły liczne ślady w postaci monet, a także innych zabytków archeologicznych. Z różnych stanowisk, z Kalisza i okolic, pochodzą znaleziska denarów rzymskich. Wspomnieć należy również o nieco późniejszym, bo z okresu wędrówek ludów, skarbie z Zagórzyna, który został odkryty w latach dwudziestych XX wieku. Jest to jedno z najwspanialszych znalezisk z tego okresu, z terenów Polski. Zespół ten zawierał liczne ozdoby, monety srebrne, a także kilka niezwykle rzadkich, złotych medalionów cesarzy rzymskich. Skarb ten, niestety, jeszcze przed II wojną światową uległ rozproszeniu i do dzisiaj zachowało się z niego niewiele. Eksponowane będą też inne, najciekawsze zabytki archeologiczne – m. in. fibule (zapinki), a także np. efektowny zestaw narzędzi kowalskich, czy miecz z imieniem płatnerza rzymskiego ALLIUS PA.
Okres średniowiecza, kiedy to Kalisz przeżywał swój drugi rozkwit, na wystawie reprezentowało będzie kilka skarbów monet – z Ogorzelczyna, Piwonic, Kalisza-Rajskowa, czy Słuszkowa. Najstarszy z nich – skarb z Piwonic – zawierał monety arabskie – dirhemy, w dużej liczbie napływające w X wieku na tereny dzisiejszej Polski. Nieco późniejsze zespoły mieszczą już monety europejskie, przede wszystkim denary krzyżowe bite w mennicach niemieckich, a także, w mniejszej liczbie, w polskich. Na uwagę zasługuje prawdopodobnie najstarsza moneta polska – denar Bolesława Chrobrego z wizerunkiem strzały, pochodzący ze skarbu z Rajskowa. Niezwykle interesujące są również kaliskie denary Sieciecha – palatyna Władysława Hermana, a także Zbigniewa – brata Bolesława Krzywoustego. Warto dodać, że przypisanie tych monet do mennicy kaliskiej, podobnie jak w przypadku monet celtyckich, jest wynikiem najnowszych badań sprzed kilku lat. Z przełomu XI i XII wieku pochodzi jeden z najcenniejszych kaliskich zabytków – złota ozdoba w kształcie głowy byka – fragment średniowiecznej ozdoby. Nieco późniejsza jest patena kaliska Mieszka III (na wystawie znajdzie się jej kopia), dar tegoż księcia dla klasztoru w Lądzie nad Wartą.

Przemiany, jakie zaszły w mennictwie europejskim w XIV wieku, zaowocowały pojawieniem się w Polsce nowego środka płatniczego – grosza praskiego. Bicie tej dużej, bo ważącej 3,5 grama, srebrnej monety, rozpoczął król czeski Wacław II. Moneta dotarła także nad dolinę Prosny, co potwierdzają znaleziska. Rodzime mennictwo kaliskie, choć niewielkie w tym okresie, także funkcjonowało, czego dowodem są denary kaliskie Kazimierza Wielkiego.

Wyprawę po historii Kalisza w monecie zakończy prezentacja skarbu z Kościelnej Wsi. Jest on największym, zachowanym do chwili obecnej, późnośredniowiecznym znaleziskiem monetarnym z okolic Kalisza. W efektownym, glazurowanym naczyniu, zdobionym wyobrażeniami głów ludzkich, znajdowało się ponad 3500 monet, przede wszystkim denarów z okresu panowania pierwszych Jagiellonów. Monety te, po upadku groszy praskich w czasie Wojen Husyckich aż do początków XVI wieku były jednym z podstawowych środków płatniczych w ówczesnej Polsce.

Wystawa potrwa do końca maja; czynna jest od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 – 18.00; w niedziele – od 11.00 do 18.00. Ostatnie wejście – na godzinę przed zamknięciem. Bilety w cenie 6 zł; w niedziele – wstęp bezpłatny.


Źródło polska.pl
Źródło: halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?t=5163


Temat: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY

Tablica informacyjna:

Adres:
Rynek Starego Miasta 28-42,
00-272 Warszawa

Kontakt:
tel. 635-16-25
fax 831-94-91
e-mail: sekretariat@mhw.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek: muzeum nieczynne
wtorek: 11.00-18.00
środa: 10.00-15.30
czwartek: 11.00-18.00
piątek: 10.00-15.30
sobota: 10.30-16.30
niedziela: 10.30-16.30

Kiosk muzealny czynny:
poniedziałek - nieczynny
wtorek, czwartek – 11.00 – 17.30
środa, piątek – 10.00 – 15.15
sobota i niedziela – 10.30 -16.00

Cennik:

Ostatni zwiedzający mogą wejść do Muzeum na godzinę przed zamknięciem.

Ceny biletów:
- bilet normalny – ekspozycja stała - 8 zł
- bilet ulgowy – ekspozycja stała - 4 zł
- bilet na wystawy czasowe - 4 zł
- bilet indywidualny do kina - 6 zł

Opłata za przewodnika:
30 zł (jęz. polski), 50 zł (jęz. angielski, niemiecki i rosyjski)

Po okazaniu stosownych dokumentów opłata ulgowa przysługuje:

- młodzieży szkolnej i studentom;
- emerytom, rencistom i osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunami;
- osobom z odznaką „Za opiekę nad zabytkami” lub „Zasłużony działacz kultury”;

Wstęp bezpłatny przysługuje:

- osobom odznaczonym Orderem Orła Białego lub Orderem Zasługi Rzeczpospolitej Polski, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, wyróżnionym tytułem honorowym „Zasłużony dla Kultury Narodowej”;
- pracownikom muzeów;
- członkom Międzynarodowej Rady Muzeów /ICOM/ i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków /ICOMOS/;
- dzieciom do lat 7
- nauczycielom z grupami szkolnymi

Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny z Działem Edukacji:
tel. (+48 22) 531 38 23
na dziesięć dni przed planowanym terminem wizyty.


Dyrekcja Muzeum Historycznego m.st. Warszawy:
Dyrektor Joanna Bojarska

Sekretariat dyrektora - Barbara Rosiak 531 38 02, fax 831 94 91 mail: sekretariat@mhw.pl
Wicedyrektor ds. merytorycznych Andrzej Sołtan, 531 38 03
Wicedyrektor ds. inwestycyjno-administracyjnych Marek Skrzyński, 531 38 36

Główna Księgowa - Anna Ciborowska, 531 38 43
Główny Inwentaryzator Zbiorów - Grzegorz Konsalik, 531 38 42
Główny Konserwator Zbiorów - Robert Kołodziejski, 531 38 15

Działy Merytoryczne Muzeum Historycznego m. st. Warszawy:

Dział Inwentaryzacji Zbiorów - kierownik, Tomasz Adam Pruszak 531 38 07 mail: inwentarze@mhw.pl
Biblioteka i Archiwum - kierownik, starszy kustosz Barbara Mizerska, 531 38 06
Dział Archeologiczny - kierownik, starszy kustosz Włodzimierz Pela, ul. Dzielna 7, tel. 530 63 41
Dział Dokumentacyjno-Bibliograficzny - kierownik, starszy kustosz Stanisław Ciepłowski, 531 38 17
Dział Edukacji - kierownik, starszy kustosz dr Janusz Miniewicz, 531 38 23 mail: edukacja@mhw.pl
Dział Historii Warszawy - kierownik, starszy kustosz Barbara Hensel-Moszczyńska, 531 38 38
Dział Ikonograficzny - kierownik, starszy kustosz dr Anna Kotańska, 531 38 18, 531 38 35 mail: ikonografia@mhw.pl
Pracownia Fotograficzna - Ewald Pawlak, 531 38 19
Pracownia Konserwacji Malarstwa - kierownik - Robert Kołodziejski, 531 38 15
Pracownia Konserwacji Mebli - starszy konserwator Edward Pawlikowski 531 38 30
Dział Medali i Numizmatów - kierownik, starszy kustosz Małgorzata Dubrowska 531 38 30
Dział Planów i Rysunków Architektonicznych- kierownik, starszy kustosz Teresa Krogulec 531 38 20
Dział Rzemiosła Artystycznego i Pamiątek Historycznych - kierownik, Agnieszka Dąbrowska 531 38 12, 531 38 46
Dział Sztuki - kierownik, kustosz Jacek Bochiński 531 38 21 mail: sztuka@mhw.pl
Dział Organizacji Wystaw - kierownik, starszy kustosz Zofia Morka 531 38 11 mail: organizacjawystaw@mhw.pl
Dział Promocji i Informacji - kierownik Ewa Rozwadowska 531 38 13, 531 38 45 mail: promocja@mhw.pl

Dział Wydnicw - Wiesława Wideryńska, 0 609 645 640 mail: ksiazki@mhw.pl

Administracja:
Dział Finansowo-Księgowy - kierownik Maria Pułjan 531 38 04
Dział Kadr - kierownik Jolanta Żytowicz, 531 38 25
Dział Administracyjno-Gospodarczy - kierownik Danuta Plapis 531 38 31
Dział Remmontowo-Techniczny - kierownik Ryszard Kramek 531 38 26

O muzeum:

Muzeum prowadzi rozbudowaną działalność naukowo-wydawniczą i wystawienniczą, dysponuje własnymi pracowniami konserwatorskimi, proponuje szeroką ofertę edukacyjną oraz popularyzatorską. W muzeum działa kino, organizujące seanse filmów o Warszawie, a także biblioteka, specjalizująca się w varsavianach.

Działy i zbiory:

1.Dział Archeologiczny,
prowadzi badania z dziejów Warszawy w oparciu o źródła pozyskane drogą prac wykopaliskowych
2.Biblioteka i Archiwum,
rękopisy, stare druki, książki, czasopisma, druki ulotne, dokumenty historyczne i dokumenty życia społecznego
3.Dział Bibliograficzno - Dokumentacyjny,
prowadzi prace dokumentacyjno–badawcze z zakresu varsavianistyki
4.Dział Historii Warszawy,
upowszechniania wiedzę na temat historii Warszawy, opiekuje się ekspozycją stałą
5.Dział ikonografii,
fotografie, negatywy, pocztówki i albumy
6.Dział inwentaryzacji zbiorów,
prowadzi ewidencję i ruch muzealiów
7.Dział konserwacji zbiorów,
zajmuje się profilaktyką konserwatorską i konserwacją obiektów muzealnych
8.Dział medali i numizmatów,
medale i medaliony, monety, banknoty ordery i odznaczenia, znaczki, odznaki
9.Dział Planów i Rysunków Architektonicznych,
historyczne plany Warszawy i okolic, rysunki architektoniczne
10.Dział Rzemiosła Artystycznego i Pamiątek Historycznych,
jubilerstwo, konwisarstwo, ludwisarstwo, meblarstwo, pasamonictwo, ceramika, szkło artystyczne, militaria
11.Dział sztuki,
ryciny, rysunki, prace wykonane w technikach malarskich, rzeźby i fragmenty architektoniczne
12.Dary i zakupy,
gromadzenie varsavianów w zbiorach muzealnych poprzez donacje prywatne i zakupy

Inne:
Muzeum będzie nieczynne w następujące dni roku 2010:
1.01, 3.04, 4.04, 1.05, 3.05, 3.06, 15.08, 1.11, 11.11, 25.12, 26.12

Q
Źródło: historia.org.pl/forum/index.php?showtopic=11129


Powered by WordPress, © Matka Polka w sieci